(Turkish) YÖK’ÜN DÜZENLEDİĞİ İSLAM  ÜLKELERİ TOPLANTISINDAN SONRA İLK GİRİŞİMİ MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ YAPTI

Sorry, this entry is only available in Turkish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mardin Artuklu Üniversitesi  YÖK’ün İslam Ülkeleri Rektörler toplantısından sonra  atağa geçerek ilk kez bir Afrika ülkesi ile işbirliğine girdi.Somali Devlet Üniversitesi ile  protokol yaparak Ankara  Bildirgesi’ni hayata geçirdi. İmza töreni sonrası  konuşma yapan rektörler  açıklama yaptı. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Ağırakça  imza sonrası şunları söyledi: ‘ Bu protokol Mevlana projesi  çerçevesinde imzalandı.Her iki üniversiteye ve her iki devlete hayırlı olmasını Allah’dan diliyorum.Üniversitemiz  ile  Somali Devlet Üniversitesi arasında  pek çok alanda işbirliği yapılacaktır.Karşılıklı öğretim üyesi ve öğrenci tebadülü alabileceği gibi bunun yanında da programlarımız arasında işbirliğine gidilecek ve buradan Somali’ye  eleman gönderilmek sureti ile bazı mesleklerin Somali’de ki kardeşlerimize öğretim üyelerine ve öğrencilerine bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktaracaklardır. Bu noktada makine ve endüstri alanında, tarım alanında özellikle tohumculuk ve tarla bitkileri alanında  çalışmalar yapılacak ve  bu alanlarda uluslararası projelere imza atılacaktır.26- 27 Temmuz  2017 tarihlerinde yani 2 gün evvel Ankara’da YÖK’ün yönetiminde ve Cumhurbaşkanımızın himayesinde  aktedilen İslam Ülkeleri Rektörler Toplantısının son kapanış bildirgesinde alınan kararlardan bir tanesi üniversitelerimiz ile İslam Devletleri üniversiteleri  arasında bu gibi işbirliği protokollerinin imzalanmasıdır. Bu çerçevede ilk protokolü  Mardin Artuklu  Üniversitesi olarak biz yapmış olduk’ dedi .Rektör Ağırakça daha sonra   Somali  SNU Rektörü’ne konuştuğu konuyu Arapca olarak anlattı.

İmza töreni sonrasında  SNU Rektörü Prof Dr.Mohamed  Ahmet Jimale  yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘’ Bugün burada yapmış olduğumuz Somali Devlet Üniversitesi ile Mardin Devlet Üniversitesi arasındaki bu protokol YÖK ile yaptığımız toplantının hemen bir gün sonrasında gerçekleşmiştir. Burdaki amaç İslami üniversitelerin ekonomik,sosyal,bilimsel alanlarda işbirliği yapmasını sağlamaktır.Artuklu üniversitesi ile yaptığımız bu protokolle Somali’deki insanlarımıza ve akademisyenlerimizi hem kendine yetebilecek kapasitede olmalarını sağlamak hem de mesleki ilerlemelerini sağlamayı hedefliyoruz.Bu anlaşmada işbirliği yaptığımız Sayın Rektör Prof.Dr.Ahmet Ağırakça’ya ve ayrıca katkılarından dolayı koordinatör   Sayın Dr. Metin Gürsan’a teşekkürlerimi iletiyorum. Somali için çalışan ve emek veren herkese ayrıca teşekkür ederim.’

İmza  töreni  esnasında bulunan  ve Türkiye’de  çeşitli üniversitelerde okuyan Somali’li  öğrencilerle görüşen her iki rektör öğrencilere  gelecekte nelere dikkat etmeleri gerektiğini  ve asla memleketlerinden  uzakta kalmamalarını;  kendilerini okutan  destekleyen ülkelerine  hizmet etmek için çok gayret göstermelerini  istedi. Öğrenciler  ise çeşitli branşlarda  mesleki uzmanlık doktora ve sonrası için rektörlerden bilgi aldılar.

Rektör Ağırakça  Somali  Üniversitesi  Rektörlüğüne  Mardin Artuklu Üniversitesinde  fazla olan depodaki  rektörlük   binası  tefrişatından destek  vereceklerini  bunu  ikili  girişimlerde bulunacak diğer  üniversitelere  örnek teşkil etmesi  için yaptıklarını  ifade ederek ; ‘Üniversiteler  sadece protokoller  çerçevesinde kalmamalı. Ellerindeki  fazla malzeme alet ve edevat ile  bu işbirliğine  her alanda  katkı sağlamaları gerekir. Görüyoruz ki  Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta  Afrika’ya gitmekte. Orada  TİKA  ve Kızılay  binalar yapmakta. Hastane var,okul yapılmış. Bizlerde  üniversiteler olarak depolarımızdaki  malzemelerimizden laboratuvar eşyalarımızdan   maddi manevi  desteğimizi  esirgememeliyiz.’ dedi. Daha sonra  SNU  Rektörü’ne  Türkiye’de  lisan derslerinin verilişi  hakkında  dijital tahtada  eğitim ile  interaktif eğitim şekilleri  uygulamalı olarak  gösterildi.