(Turkish) SNU REKTÖRÜ TARIM BAKANLIĞI’NDA

عفوا، هذه المدخلة موجودة فقط في التركية و الإنجليزية الأمريكية. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

BAKANLIK  OLURU ÇIKINCA MÜŞTEREK ÇALIŞMA BAŞLAYACAK

T.C Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü  Muharrem SELÇUK,  Somali Devlet Üniversitesi (SNU) Rektörü Prof.Dr.Muhammed Ahmed Jimali’yi Ankara’da makamında kabul ederek Somali’nin sorunlarını dinledi. Görüşmede Genel Müdür yardımcısı Doç.Dr.Veli Gülyaz  ve SNU Türkiye koordinatörü Dr.Metin Gürsan hazır bulundu. Genel Müdür Selçuk  kendisinin Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümünden mezun olduğunu  1997 – 2004 yılları arasında Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Mühendis olarak görev yaptığını  vurgulayarak hem zirai mücadelede hem de diğer konularda bizzat meseleye vakıf olduğunu ifade etti. Rektör Jimale ise  Somali’de 6.5 milyon deve hayvanı bulunduğunu ancak sars virüsü ile mücadelede başarılı olamadıkları konular olduğunu bu konuda analiz laboratuarı ihtiyaçları olduklarını geçen senede bunun için TİKA da görüşmeler yaptığını şimdi de  kendilerinden yardım istediklerini söyleyince  Genel Müdürlüğün İstanbul’daki laboratuarlarında bunun mümkün olduğu kendilerinin veteriner sağlık ürünleri ve halk sağlığında,gıda işleme ve karantina çalışmalarında her türlü imkana sahip olduklarını söyledi.

Doç.Dr.Veli Gülyaz ise SNU Rektörü’ne kendisininde bir akademisyen ve bürokrat olduğunu mers yada sars gibi  corona virüsleri çalışabileceklerini söyleyince Rektör Jimali de kendisinin veteriner profesörü olduğunu söyledi. Görüşmede bulunan SNU Türkiye Koordinatörü Dr.Metin Gürsan ise bu arayışa İÜ Veteriner Fakültesinde Başladıklarını ancak üst yönetimden destek görmediklerini şimdi o nedenle T.C Bakanlığı ile çalışmak istediklerini bununda hem akademik hem bürokratik yönünün olduğunu kuraklık çeken Afrikanın en muhtaç ülkesi Somali’ye ve buranın tek Devlet Üniversitesi olan SNU Rektörünü bu nedenle buraya getirdiğini belirti. T.C Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü  Muharrem SELÇUK  konu için  Sn.Bakan Faruk Çelik ile görüştükten sonra konu için gereğini yapacaklarını ifade etti.